NAWIGACJA

Informacje o szkole Statut Patron Szkoły Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny Złota Księga Nasze sukcesy Wymiana polsko-niemiecka Stypendia

Wymiana polsko-niemiecka

 

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA  ZOSTAŁA WSTRZYMANA DO ODWOŁANIA

 

 

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA

W minionym tygodniu gościliśmy w naszej szkole 13 uczniów  i 2 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły Albertus-Magnus-Schule z Hildesheim. Było to drugie spotkanie tej grupy. Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku nasi uczniowie odwiedzili Hildesheim.

Wymiana, to wspólna praca nad projektami,  poznawanie kultury, zwiedzanie i rekreacja, a co najważniejsze, nawiązywanie nowych przyjaźni oraz przełamywanie barier językowych i kulturowych.

Program w Baranowie był bardzo intensywny:  odwiedziliśmy  Muzeum Rogala Marcińskiego, uczestniczyliśmy
w warsztatach w Muzeum Narodowym, bawiliśmy się na kręgielni MK Bowling, podziwialiśmy Poznań z tarasu widokowego Zamku Przemysła, samodzielnie przygotowywaliśmy posiłek w Pizzy Express, pobiegaliśmy
w laserowym parku, poszaleliśmy na Termach Maltańskich, malowaliśmy pamiątkowe koszulki i rozegraliśmy integracyjny turniej badmintona.

Na koniec spotkaliśmy się z rodzinami w szkole na grillu oraz wspólnym śpiewaniu piosenek i tańcach.

Ciężko było się żegnać z nowymi przyjaciółmi w piątkowy poranek na dworcu kolejowym.                                                                                                                          

Dziękujemy Gminie Tarnowo Podgórne
i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za współfinansowanie projektu


UCZNIOWIE SP BARANOWO W HILDESHEIM

W minionym tygodniu 13 uczniów SP Baranowo brało udział w wymianie polsko-niemieckiej.              

Nasze dzieci gościły rodziny z zaprzyjaźnionej szkoły Albertus-Magnus-Schule
w Hildesheim.                            

Ośmioklasiści mieli okazję bliżej poznać historię, kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów.
Wspólnie pracowali nad projektami: kulinarnym oraz technicznym (budowa rakiet).                         

Nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę i rekreację, odwiedziliśmy Centrum Nauki Phaeno
i Aquapark Badeland w Wolfsburgu. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych nowych przyjaciół.                                                                                                                              

Dziękujemy Gminie Tarnowo Podgórne i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
za współfinansowanie projektu.

http://spbaranowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=156        „20 LAT MINĘŁO…”      

W dniach 15-19 października  2012 r. w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie  odbyła się rewizyta naszych przyjaciół z Niemiec , ze szkoły Albertus Magnus Realschule w Hildesheim.  Wzięliśmy udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych oraz w warsztatach „Pierwsza Pomoc”, które odbywały się w naszej szkole. W czasie wymiany pokazywaliśmy niemieckim uczniom najpiękniejsze miejsca w Poznaniu i jego okolicach, np. Operę, Dzielnicę Cesarską, Plac Wolności, Stary rynek oraz  Stadion Miejski rozwiązując przy tym w parach polsko-niemieckich ciekawy test. Podczas licznych wycieczek poznaliśmy jak funkcjonowały maszyny oblężnicze w dawnej Polsce 
(Gród w Pobiedziskach ).Zwiedzaliśmy aeroklub w Kobylnicy  oraz doskonaliliśmy  nasze umiejętności  sportowe na kręgielni Vector, na strzelnicy sportowej oraz w  strzelaniu z łuku. Z okazji 20-lecia wymiany odwiedziliśmy Urząd Gminy Tarnowo Podgórne, gdzie przyjęła nas p. Ewa Noszczyńska-Szkurat ( v-ce wójt ). W trakcie spotkania obejrzeliśmy prezentację promującą nasz region. W czwartek odbył się konkurs znajomości polskich nazw najważniejszych miejsc w Poznaniu, pożegnalne spotkanie z udziałem Dyrekcji szkoły i rodziców oraz wręczenie nagród za osiągnięcia sportowe. Dzięki tej inicjatywie mogliśmy nawiązać nowe znajomości  oraz sprawdzić i doskonalić naszą znajomość języków obcych. Chcielibyśmy podziękować Urzędowi Gminy Tarnowo Podgórne oraz naszym nauczycielkom Pani Justynie Nowak i Pani Paulinie Olesińskiej za niezapomniane doświadczenia.

Zuzanna Bera  

Opiekunowie "Wymiany" z wizytą w Niemczech

 

Opiekunowie "Wymiany" z wizytą w  Warszawie

 


25 edycja wymiany ze szkołą w Hildesheim

naszych rówieśników z partnerskiej szkoły Albertus Magnus Realschule w Hildesheim w Niemczech. Za nami 5 dni pełnych wrażeń.  do 29 września gościliśmy grupęOd 25

Jak minął nam czas? Utworzyliśmy klasę liczącą 30 uczniów porozumiewających się głównie po angielsku. Byliśmy na lekcjach i wycieczkach, biorąc udział w warsztatach i projektach, dobrze się przy tym bawiąc.

Dlaczego warto wziąć udział w wymianie? Atrakcyjny program, szlifowanie języka obcego, poznanie siebie, współpraca w grupie, przełamywanie barier, budowanie historii szkoły.

Ile to kosztuje? Poświęcenie czasu, przyjęcie gościa, pozytywne nastawienie do przeżycia czegoś nowego.

Wkrótce rozpocznie się nabór do kolejnej edycji wymiany. Nie wolno go przegapić!

      

 

    

           

Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym zapraszamy 


 

 Wymiana polsko- niemiecka 

 

Na początku maja 2015r. my, uczniowie klas trzecich Gimnazjum im Polskich Noblistów w Baranowie, pojechaliśmy do szkoły Albertus Magnus Realschule w Hildesheim. Tam w bardzo miłej atmosferze spędziliśmy pięć dni, integrując się z naszymi niemieckimi kolegami, z którymi wcześniej nawiązaliśmy kontakt na Facebooku i pisaliśmy maile. Niemieccy uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali dla nas różne atrakcje: pływanie kajakami po jeziorze, wizytę w parku wodnym, grę miejską i wiele innych równie ciekawych zajęć. Poznaliśmy też Hildesheim - miasto z długą historią, pięknymi kamienicami i wieloma malowniczymi zakątkami.

5 października niemieccy uczniowie przybyli do nas. Podczas tej wizyty odnowiliśmy i zacieśniliśmy nasze kontakty oraz wspólnie uczestniczyliśmy w programie przygotowanym przez naszych nauczycieli, który obejmował między innymi wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie, grę miejską na Starym Rynku w Poznaniu i sportowe zajęcia integracyjne. Na koniec wspólnego tygodnia każdy stworzył dla siebie pamiątkową koszulkę.           

Wymiana, w której uczestniczyliśmy, była dla nas wielką przygodą, pozwoliła na zdobycie nowych przyjaciół i sprawdzenie naszych umiejętności językowych.           

Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom za przygotowanie ciekawych zajęć i pogodę ducha, a władzom Gminy Tarnowo Podgórne oraz fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za sfinansowanie naszego spotkania.           

                                                                                                                                               M.Musielak, B. Bartkowiak  

 


Goście z Hildesheim w baranowskim gimnazjum  

            W dniach od 29 września do 3 października gościliśmy w naszej szkole grupę naszych niemieckich koleżanek i kolegów z partnerskiej szkoły Albertus Magnus Realschule w Hildesheim. Spędziliśmy razem 5 dni pełnych wrażeń, których dostarczyły nam realizowane wspólnie projekty krajoznawcze, artystyczne, sportowe i rekreacyjne.

            W Poznaniu zwiedzaliśmy Ostrów Tumski i okolice Starego Rynku, biorąc udział w grze ulicznej. Pokazaliśmy gościom Stary Browar, a w Centrum Škoda AutoLab testowaliśmy nasze predyspozycje kierowcy i aktywnie utrwalaliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące użytkowników ruchu drogowego.

            Środę spędziliśmy w szkole tworząc 16 klasę naszego gimnazjum liczącą 26 uczniów, w której językiem wykładowym był angielski na przemian z niemieckim i polskim. Plan lekcji obejmował zajęcia sportowe i artystyczne przygotowane przez naszych nauczycieli. Po południu udaliśmy się na strzelnicę w Tarnowie Podgórnym. Najlepszy w strzelaniu do celu okazał się opiekun grupy niemieckiej, pan Paulus.

     W czwartek wzięliśmy udział w wycieczce po Wielkopolsce, podczas której odwiedziliśmy Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach i Parowozownię w Wolsztynie. Natomiast w Nowym Tomyślu próbowaliśmy opanować sztukę wikliniarstwa w miejscowym Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Wieczorem w szkolnej stołówce odbyło się spotkanie pożegnalne przygotowane przez rodziców.

            Ostatniego dnia odwieźliśmy naszych przyjaciół na Dworzec Główny, gdzie była jeszcze chwila czasu na pamiątkowe zdjęcia, zakupy i pożegnanie.

     Dziękujemy Dyrekcji gimnazjum, nauczycielom prowadzącym zajęcia w ramach projektów oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu i realizacji naszego spotkania z rówieśnikami z Hildesheim. Słowa podziękowania kierujemy również do władz samorządowych Gminy Tarnowo Podgórne oraz Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie za sfinansowanie tegorocznej edycji wymiany.

                                                                                             

Uczestnicy wymiany z opiekunami

  

  


Z wizytą w Hildesheim

 

            W dniach 12-16 maja 2014 r. grupa trzynastu uczniów z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej z partnerską szkołą w Hildesheim. Wszyscy byli nieco zdenerwowani przed spotkaniem z niemieckimi koleżankami i kolegami, ale na miejscu, w szkole Albertus Magnus Realschule, przyjęto nas bardzo serdecznie. Po miłym powitaniu przez dyrektora, kolegów, ich rodziców i opiekunów każdy z nas spędził swój pierwszy wieczór z niemiecką rodziną.

            Czas w Hildesheim upłynął nam ciekawie i w miłej atmosferze. Zaczęliśmy od zajęć w szkole, gdzie mieliśmy bardzo zabawną lekcję muzyki, podczas której wyczarowywaliśmy dźwięki z kolorowych tub, później zwiedzaliśmy Hildesheim, uzupełniając karty pracy w parach polsko-niemieckich. W kolejnym dniu byliśmy w parku linowym oraz w miejskim muzeum na wystawie zmysłów. Tak liczne wspólne zajęcia pozwoliły nam się lepiej poznać. W ostatnim dniu pojechaliśmy do miasta Goslar, gdzie zwiedziliśmy Kopalnię Rammelsberg, a także widzieliśmy romańskie palatium cesarskie. Ostatni dzień naszego spotkania zakończył się poczęstunkiem u jednej z niemieckich koleżanek, a ostatni wieczór każdy z nas spędził ze swoim niemieckim przyjacielem i jego rodziną.

            W piątek rano wszyscy spotkaliśmy się ostatni raz w niemieckiej szkole, gdzie zostaliśmy pożegnani przez naszych niemieckich przyjaciół i ich rodziców, a także opiekunów niemieckich uczniów. Zdjęcia z wymiany zostały wywieszone w holu szkolnym, przywołując miłe wspomnienia. Wszyscy wyjechaliśmy z Hildesheim bogatsi w nowe doświadczenia.

            Za finansowe wsparcie naszej wymiany dziękujemy fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie oraz Radzie Gminy Tarnowo Podgórne.

Martyna Brzóska (kl. IIb)


Wymiana polsko-niemiecka

W dniu 23 września zawitali do nas goście z  partnerskiej szkoły Albertus Magnus Realschule w Hildesheim. Wspólnie z nami spędzili 5 dni pełnych zabawy i uśmiechu.
            W dniu 23 września, tj. w poniedziałek, o godzinie 17.15 polska część młodzieży odebrała swoich kolegów z Dworca Głównego w Poznaniu. Następnie udaliśmy się do naszej szkoły na oficjalne powitanie. Po króciutkim omówieniu programu spotkania każda z par mogła udać się już do domu, by resztę wieczoru spędzić w rodzinnym gronie.
            W następnych dniach odbywały się zaplanowane wcześniej zajęcia grupowe, między innymi rajd po Starym Rynku, odwiedziny  w poznańskim Nowym Zoo, a także zwiedzenie Fortu III czy też relaks na kręgielni Niku. Ostatniego dnia po zabawie w kręgielni powróciliśmy do szkoły, by odbyć oficjalne zakończenie wymiany wzbogacone o mały poczęstunek.
            Nasi znajomi z Niemiec opuścili Poznań w piątek o godzinie 8.30. Po krótkim podsumowaniu wymiany rozpoczęło się wielkie żegnanie. Tysiące uścisków i słów podziękowań wypełniły ostatnie pięć minut spotkania. Następnie nasi koledzy udali się autokarem w podróż powrotną.
            Wymiana przebiegła w przyjacielskiej atmosferze. Muszę przyznać, że przyniosła ona ze sobą wiele korzyści. Nie tylko tych w sferze integracyjnej, ale także językowej
i kulturoznawczej. Nawiązanie znajomości z osobą z sąsiedniego z kraju okazało się być bardzo miłym, ciekawym i pożytecznym przeżyciem.

W imieniu uczestników i opiekunów wymiany dziękuję fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie i Gminie Tarnowo Podgórne za wsparcie finansowe naszego spotkania.

                                                                                  Martyna Chmielewska


 

W dniach 13-17 maja 2013 r. grupa uczniów z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie wyjechała w podróż do niemieckich kolegów ze szkoły Albertus Magnus Realschule w Hildesheim.  Po miłym powitaniu przez kolegów i ich opiekunów, panią Verenę Eggers i pana Jörga Heuera, każdy
z nas spędził swój pierwszy wieczór z niemiecką rodziną.

Następnego dnia realizowaliśmy w szkole projekty. Chłopcy konstruowali rakietę, natomiast dziewczyny tworzyły naturalne kosmetyki: pomadkę do ust, krem nawilżający do rąk i żel pod prysznic. Po południu mieliśmy okazję zwiedzić Hildesheim, uzupełniając karty pracy. Zadanie to  wykonywaliśmy w parach polsko-niemieckich, co pozwoliło nam się lepiej poznać.  

W środę pojechaliśmy do Wolfsburga. Odwiedziliśmy tam interaktywne centrum nauki Phaeno. Później bogatsi w wiedzę, poszliśmy na basen, gdzie mogliśmy nieco energiczniej spędzić resztę dnia.

W przeddzień wyjazdu kończyliśmy nasze projekty i wyruszyliśmy do parku, gdzie odpalaliśmy rakiety. Po południu pływaliśmy kajakami po jeziorze Hohnsensee. Wszyscy doskonale się bawiliśmy, entuzjastycznie podchodząc do pływania na kajaku jak i poza nim.  Każdy z nas spędził swój ostatni wieczór z niemieckim przyjacielem i jego rodziną.

Jesteśmy wdzięczni Urzędowi Gminy Tarnowo Podgórne oraz naszym nauczycielkom, pani Joannie Dzieciątkowskiej i pani Iwonie Stasińskiej, za niezapomniane doświadczenia.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

Paulina Szczepaniak


W maju 2012 roku grupa uczniów z Gimnazjum w Baranowie pojechała do Albertus Magnus Realchule
w Hildesheim w ramach corocznej wymiany uczniów. W tym roku spotkanie to było szczególnie ważne, ponieważ  obchodziliśmy 20-lecie wymiany.

Partner wymiany: zobacz link: http://www.alma-realschule.de/

Spotkanie młodzieży ze szkoły w Baranowie i Hildesheim z Burmistrzem miasta Hildesheim
z okazji 20-tej rocznicy wymiany

Centrum Hildesheim

Piękne miasteczko Goslar

Zwiedzanie kopalni rudy w mieście Goslar – grupa niemiecka

Zwiedzanie kopalni rudy w mieście Goslar – grupa polska

Pływanie kajakami – jezioro Hohnensee w Hildesheim

Zajęcia warsztatowe w grupie

Budowa rakiety w pracowni technicznej w szkole w Hildesheim

Efekt naszej pracy

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Baranowie
  ul. Wypoczynkowa 93
  Baranowo
  62-081 Przeźmierowo
 • (61)652 71 21, (61) 652 71 28
  sekretariat czynny: (pn-pt) 8.00 - 15.00
  sekretariat@spbaranowo.pl

Galeria zdjęć