NAWIGACJA

Wydarzenia w klasach 1-3 Gorączka Złota Mobilne Laboratorium TPU 2024 Kindloteka Let’svisit Manchester Szachy i gry podwórkowe Szkoła Przyjazna Uczniom Pomagamy Ciekawe lekcje Noc Naukowców Dekoracje szkoły Empatyczna klasa Dzień Edukacji Narodowej RKO Wycieczki w klasach 1-3 Ciekawe lekcje w klasach 1-3 Przegląd wokalny Rozśpiewana Gmina Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Święto Niepodlegóści Kartka świąteczna Życzenia świąteczne Półkolonie zimowe 2025

Wydarzenia

Wydarzenia w klasach 1-3

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Baranowie obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Uczniowie klas 1-3 podczas burzy mózgów zastanawiali się, kim jest wolontariusz i czy każdy może nim zostać. Zgodnie stwierdzili, że każdy ma w sobie cząstkę dobra, którą może się podzielić z drugą osobą. Szczególnie bliski okazał się temat pomocy zwierzętom w schroniskach, a zdjęcia psów i kotów pokazane w filmie edukacyjnym
o wolontariacie wzruszyły każdego. W ramach tej akcji dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne, które zostaną przekazane do pobliskich Domów Seniora. 

 


FILMOWE MIKOŁAJKI

5 grudnia sale klas 1-3 zamieniły się w sale kinowe, w których wyświetlane były świąteczno-zimowe filmy. 

 

 

Po przeprowadzonej wśród uczniów ankiecie wybrane zostały najbardziej atrakcyjne  filmy.  Przygotowane sale zapełniły się kocami, karimatami i poduszkami.

 

 

W czasie przerwy nie mogło zabraknąć przekąsek przyniesionych przez kinomanów.

 

 

Popołudnie zamieniło się w wieczór i dla niektórych powrót ze szkoły w ciemności zrobił dodatkowe wrażenie. Dzień mikołajkowych atrakcji z pewnością na długo pozostanie
w pamięci.

 

 

 


 

Spotkanie autorskie z Panią Elizą Piotrowską

 

We wtorek, 26 listopada, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką bajek dla dzieci. Pisarka w zabawny sposób prezentowała fragmenty i ciekawostki o szalonej Cioci Jadzi, która towarzyszyła jej podczas całego spotkania. Dzieci poznały tajemnice powstawania książek z serii "CiociaJadzia" i "Tupcio Chrupcio". Dowiedziały się m.in. kiedy autorka napisała swoją pierwszą książkę, a także czy Ciocia Jadzia istnieje naprawdę. Pani Eliza Piotrowska rozbudziła ciekawość uczniów, którzy na pewno sięgną po zabawne i mądre książki, nie tylko o przygodach Cioci Jadzi.
A na koniec spotkania dzieci mogły otrzymać autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Dziękujemy Pani Elizie za wyjątkowe spotkanie, które na długo zostanie w naszej pamięci!

 

 

 

 


 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości, w bardzo wielu krajach znany jako World Hello Day.
 


Idea Dnia Życzliwości narodziła się wiele lat temu, kiedy to bracia o imionach Brian i Michael
dowiedzieli się o wybuchu wojny między dwoma państwami: Izraelem i Egiptem. Bracia postanowili pokazać światu, że życzliwość jest lepszym sposobem na rozwiązywanie problemów niż siła. W naszej szkole uczniowie klas 1-3 świętowali dzień wspólnym spotkaniem, podczas którego poznali historię powstania święta, wzięli udział w zabawach integracyjnych, śpiewali i tańczyli piosenki o przyjaźni i życzliwości.

 

 

Realizując zadania programu „Empatycznej klasy” powstało Drzewko Życzliwości,
a uczniowie klas starszych przygotowali plakaty o życzliwości.

 


Starajmy się codziennie postępować tak, aby inni czuli się dobrze w naszym towarzystwie!

 


 

 

 


Konkurs "Jesienna Mandala"

Złota polska jesień stała się inspiracją do wykonania przepięknych prac na konkurs "Jesienna Mandala". Zgłoszone dzieła zachwycały barwami, różnorodnością materiału oraz
przemyślaną kompozycją. Przez dłuższy czas wszystkie wytwory uczniów, można było
podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu szkoły. Teraz przyszedł czas na
podsumowanie i wyłonienie najpiękniejszych prac. Tu z pomocą przyszli uczniowie klas
młodszych, którzy oddając swój głos na wybraną pracę, pomogli wyłonić zwycięzców.


Wyniki konkursu „Jesienna Mandala”


I miejsce Hanna Kujawa
II miejsce Alex Paprzycki
III miejsce Julia Białek


Wyróżnienia:
1. Laura Kur
2. Franciszek Adamczewski
3. Emma Korek
Serdecznie gratulujemy!


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej
szkoły.

 

 

 


"Dziecko to taki patriota mały..."

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej w ramach obchodów Święta Niepodległości spotkali się na dziedzińcu szkoły gdzie wspólnie odśpiewali hymn oraz pieśni patriotyczne. Po muzycznym wstępie wyruszyli z biało-czerwonymi balonami na pochód po ulicach Baranowa.

 

 


 

 

 

UCZNIOWIE NAUCZYCIELAMI


Świętując Dzień Nauczyciela uczniowie klas 3 zamienili się rolami ze swoimi wychowawczyniami. Przygotowali i poprowadzili zajęcia matematyczne, językowe, przyrodnicze, plastyczne i ruchowe.
 


Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w lekcjach poprowadzonych przez swoje koleżanki i kolegów. Okazało się, że wielu prowadzących ma niesamowite umiejętności nauczycielskie w tłumaczeniu zadań, prowadzeniu zajęć i tworzeniu dobrej atmosfery do działania.




Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się zabawa w zamianę ról.

 

 


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

Dnia 15 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji
z wydziału do spraw nieletnich w Tarnowie Podgórnym – starszym sierżantem Krzysztofem Bogajczykiem, który poruszył ważne kwestie dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zarówno w domu, szkole, jak i internacie. Pan policjant wyjaśnił uczniom, jakie zachowania są czynem karalnym, jak prawidłowo reagować na przemoc oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości uczniów i wykształcenie w nich właściwych reakcji na sytuacje trudne i niebezpieczne.
W zajęciach uczestniczyły dzieci z klas pierwszych oraz klasa czwarta.

 

 

 


PASOWANIE NA UCZNIA

 

        W piątek 11 października odbyła się wyjątkowa uroczystość - PASOWANIE NA UCZNIA. Pierwszoklasiści przygotowywali się do niej od dłuższego czasu. Uczyli się wierszyków, piosenek, ćwiczyli układy taneczne. Patrząc na reakcję wzruszonych rodziców
i pozostałych gości trzeba przyznać, że pierwszaki spisały się na medal. Po wysłuchaniu uroczystego ślubowania, pani Dyrektor Ewa Wojciechowska przystąpiła do pasowania. Kładła pawie pióro na ramię każdego pierwszaka, wręczała dyplomy oraz legitymacje szkolne.

        O naszych najmłodszych zadbała również Rada Rodziców. Ufundowała i przygotowała dla wszystkich rożki obfitości, za które serdecznie dziękujemy.
        Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć naszym pierwszoklasistom powodzenia i wielu sukcesów w nauce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


"Ale FRAJDA"

 


Uczniowie klas pierwszych na swoją pierwszą wspólną wycieczkę integracyjną wybrali się do Szamotuł do sali zabaw "Ale frajda".
Na placu zabaw dzieci miały możliwość wdrapywania się po pajęczynach, kulania się
w kulkach, zjeżdżania na zjeżdżalniach i bawienia się na całego.
Dodatkową atrakcją był udział w warsztatach, podczas których dzieci pod czujnym okiem
animatorek przygotowywały wspaniałe mydełka.
Dzieci ze wspólnego wyjazdu wróciły pełne uśmiechu i radosnych wspomnień.

 

 

 


 

 

Filharmonia Pomysłów

 

W minioną środę dzieci z klas 1-3 odwiedził Słonik Suzafonik oraz artyści
z Filharmonii Pomysłów. Uczniowie mieli okazję poznać instrumenty dęte blaszane: suzafon, puzon, trąbkę. To była prawdziwa muzyczna uczta.

 

 

 


 

 

 

 

 SPOTKANIE Z POLICJĄ

W miniony piątek odbyło się wyjątkowe spotkanie dzieci klas drugich z Policją. W trakcie warsztatów, uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczenstwa w ruchu drogowym oraz dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Omówiono mięzy innymi, jak postępować
w przypadku ataku psa, pożaru czy wypadku. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku, oraz dlaczego podczas jazdy na rowerze niezbędny jest kask ochronny.

Jednym z głównych celów zajęć było zmotywowanie uczniów do dbania o swoje bezpieczeństwo na drodze. Dzięki praktycznym wskazówkom i ćwiczeniom, dzieci zrozumiały, jak duże znaczenie mają nawet pozornie drobne działania, takie jak noszenie odblasków. 

Atrakcją, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, było włączenie sygnałów świetlnych
i dźwiękowych w policyjnym radiowozie oraz możliwość wejścia do jego wnętrza. 

Nasi wychowankowie mieli okazję założenia kasku i kamizelki ochronnej oraz obejrzenia sprzętu codziennej pracy policjantów.

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi własnymi doświadczeniami.

Warsztaty odbyły się w ramach doradztwa zawodowego.

 


ZAUFAJ SILE LASU  

 

Z okazji Tygodnia Lasów FSC do klas II przybyły Panie z firmy POL-MAC. Podczas warsztatów dzieci zastanawiały się, dlaczego las jest ważny dla ludzi i zwierząt oraz jak trzeba zachować się podczas wizyty w lesie.

Każda z klas "zasadziła" swoje własne wyjątkowe lasy na papierze, a w nich zamieszkały zwierzęta  pojawiły się małe rośliny i grzyby  .

Na koniec uczniowe otrzymali certyfikat, a na dokładkę rozwiązywaliśmy leśną krzyżówkę.

Dziękujemy za dawkę wiedzy i twórczo spędzony czas!

 

Adrianna Wąsowicz

 

 

 

 

 

 


ADAPTACJA KLAS PIERWSZYCH

Dwa tygodnie temu na szkolnych korytarzach naszej szkoły, znów można było usłyszeć gwar, śmiech a także wesołą muzykę. Wszystko to za sprawą dzieci, dla których 26 sierpnia wychowawczynie klas pierwszych przygotowały ciekawe zajęcia adaptacyjne: zajęcia plastyczne i muzyczno-ruchowe. Wspólnym zabawom towarzyszyła przyjazna atmosfera
i wiele emocji.

 

 

 

 

 


WITAJ SZKOŁO!

Nadszedł wrzesień, a wraz z nim początek roku szkolnego. Wszyscy wypoczęci
i pełni wrażeń wróciliśmy do swoich klas.

2 września był ważnym wydarzeniem dla pierwszoklasistów oraz dla nowej dyrektor Pani Ewy Wojciechowskiej, która witając uczniów i rodziców podczas szkolnej uroczystości klas 1-3, zainaugurowała swoją kadencję na stanowisku dyrektora szkoły. Wraz z objęciem tej funkcji wyznaczyła Panią Jolantę Gdowską na swoją zastępczynię, czyli wicedyrektora.

Wspólne spotkanie w auli było okazją do radosnej zabawy przy muzyce, różnych zagadek tematycznych oraz krótkich występów artystycznych.  Miłym akcentem dla pierwszoklasistów były baloniki oraz życzenia gromkim chórem wypowiedziane
z widowni, od  kolegów i koleżanek z klas drugich i trzecich. Zielone baloniki, z którymi wychowawczynie klas pierwszych powędrowały do sal lekcyjnych, niech będą powiewem nadziei na wspaniałą przygodę ze szkołą oraz miłą pamiątką z naszego wspólnego spotkania.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS TRZECICH

 

21 czerwca uczniowie klas trzecich przyszli do szkoły nie tylko po świadectwa, ale i po to, aby pożegnać się z nauką w klasach 1-3. Z tego powodu zakończenie
roku było dla nich szczególnie wyjątkowe i uroczyste.

Każdy z uczniów otrzymał dyplom z rąk pana dyrektora Piotra Burdajewicza. Został również obdarowany medalem ufundowanym przez Radę Rodziców,
który w jej imieniu wręczała przewodnicząca pani Krzysztofa Groszak.

W części artystycznej mogliśmy podziwiać talenty muzyczno- teatralne
naszych trzecioklasistów. Słuchaliśmy  o ich codziennym życiu szkolnym, planach
i marzeniach na przyszłość. Bawiliśmy się przy wierszach Jana Brzechwy oraz dźwiękach muzyki klasycznej. Było wesoło, żartobliwie, ale i nostalgicznie, a także wzruszająco.

          Podczas naszej uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla wyjątkowych osób odchodzących ze szkoły. Mianowicie pana dyrektora Piotra Burdajewicza oraz pani wicedyrektor Danuty Burdajewicz. Oddali oni naszej szkole
25 lat swojego życia, kierując nią i rozwijając. Żegnaliśmy również panią pedagog Katarzynę Podhorecką oraz wychowawczynię klasy 3A  panią Magdę Nowak.
We wspomnieniach zachowamy też pana Tomasza Cierzniaka, polonistę klas 4-8, który niejeden raz odwiedzał młodsze klasy. Dziękując wszystkim za wspólnie spędzone lata, za radości i smutki, zaangażowanie oraz dobre słowo życzymy, 
aby wraz z nowymi marzeniami i planami  nie zapominali, ile czasu byli z nami.
Niech w nowych miejscach czeka na nich wiele pięknych, miłych i radosnych
chwil oraz przygód.

 

          Skończył się rok szkolny, świadectwa i nagrody rozdane, teraz przyszła pora dla nas wszystkich na zasłużony odpoczynek. Wypoczywajcie bezpiecznie i zdrowo korzystając z uroków lata i pięknej pogody. Zbierajcie wspomnienia i pokłady nowej energii, aby we wrześniu wrócić do szkoły.

 


NAUCZYCIELE DZIECIOM


Jeśli Dzień Dziecka, to tylko w naszej szkole! Moc atrakcji czekało w tym roku
na uczniów, tych małych i dużych. Były zabawy, wycieczki, poczęstunki. W każdej
klasie wychowawcy i rodzice zadbali o jakiś miły akcent z okazji tego
wyjątkowego święta.

 


Szczególną niespodziankę przygotowali dla swoich uczniów nauczyciele
klas 1-3. Wychowawczynie wraz z panem Radkiem i panem Jackiem wystąpili
w nietypowej roli na naszej szkolnej scenie. Wcielając się w bohaterów wierszy
Jana Brzechwy przedstawili muzyczno - teatralny spektakl.

 

 



Projekt był przygotowywany w wielkiej tajemnicy, tak aby zrobić naszym
dzieciom wyjątkową niespodziankę. Czy się udało? Po reakcjach publiczności
trzeba przyznać, że wysiłek się opłacił.

 


Było wesoło, zabawnie i kolorowo, jak na prawdziwe święto przystało.

 

 

 


 

SPOTKANIE Z PANEM PRZYGODĄ

 

 

Klasy pierwsze odbyły spotkanie przyrodnicze, na którym miały okazję zobaczyć i poznać zwierzęta egzotyczne, między innymi boa dusiciela, ptasznika, agamę i gekona. Pan Szymon opowiedział dzieciom o tym jak są zbudowane zwierzęta, co jedzą i gdzie występują. Kondycja naszej planety sprawia, że zmniejsza się ich liczebność. Uczniowie dowiedzieli się również co mogą zrobić, aby chronić zwierzęta i ich środowisko, co w przyszłości może pomóc nam wszystkim. Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji. Dzieci pokonały również swoje leki i obawy przed wężem czy pająkiem, z czego same były dumne.

 

 

 

 

 

 


ZAJĘCIA Z DOGOTERAPII

 

Wy nie wiecie a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem!

 

 

Uczniowie klas 1 i 2 wzięli udział w zajęciach z dogoterapii, w czasie których zapoznali się
z podstawowymi zasadami dotyczącymi prawidłowego i bezpiecznego kontaktu
z psami, uczyli się przyjmować postawę w przypadku spotkania z agresywnym czworonogiem i rozmawiali o tym, jak podchodzić do obcego psa. Psy odgrywają bardzo ważną rolę w wielu zawodach, przechodzą szkolenia, aby opanować umiejętności potrzebne do ratowania ludzi. Istotną rolę pełni u nich zmysł węchu,
o czym przekonali się uczniowie oglądając pokaz psiego treningu.  Zajęcia
z dogoterapii były dla każdego uczestnika niezwykle emocjonującym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


WARSZTATY CHEMICZNE

Uczniowie klas 2 mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach chemicznych mobilnego laboratorium Fundacji Just4fit.

 

Dzięki przeprowadzanym pod okiem specjalistki eksperymentom Dzieci dowiedziały się jak można sprawdzić, czy dana substancja jest kwasem, czy zasadą.  Używały do tego papierków wskaźnikowych, jak również soku z czerwonej kapusty.

 

 

Samodzielne korzystanie z przyrządów chemicznych i obserwacja doświadczeń zrobiły na uczestnikach bardzo duże wrażenie. 

 

 

 

 

 

 


DZIEŃ Z JAJEM

W przedświątecznym czasie jajko stało się  głównym bohaterem wspólnych działań uczniów klas 1-3.

Uczestnicy zabawy podzieleni na grupy zdobywali  elementy układanki. W każdej sali lekcyjnej nauczycielki przygotowały stacje zadaniowe, na których należało wykonać najróżniejsze zadania: sportowe, taneczne, plastyczne, wokalne, jak również wykazać się wiedzą w odgadywaniu zagadek oraz podczas doświadczeń przyrodniczych.

 

 

Każda klasa pozowała także do pamiątkowego zdjęcia.

 

 

Wesoły nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom zabawycheeky

 

 

 

 

 

 


UCZTA ARTYSTYCZNA

Uczniowie klas pierwszych wybrali się do teatru Cortique - Anny Niedźwiedź na sztukę ,,Piękna i Bestia”. Byli widzami przepięknego przedstawienia. Taniec, śpiew, choreografia, muzyka i kostiumy zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie.

 

 

 

 

 

 


DOGOTERAPIA, czyli o psie, który...

We wtorek 27 lutego uczniowie klasy 3b mieli okazję uczestniczyć  w zajęciach
z dogoterapii. Pani Kasia Podhorecka zaprosiła do szkoły p. Hannę Wawrzyniak. Nasz gość nie przyszedł sam, lecz z wyjątkowym psem o imieniu Lumiere.

Lumi jest specjalnie wyszkolonym psem do pracy z dziećmi i osobami potrzebującymi pomocy oraz wsparcia terapeutycznego.

Podczas naszego spotkania uśmiech nie znikał z twarzy trzecioklasistów. Każdy miał okazję poznać, pogłaskać i nakarmić pieska. Oprócz wspólnej zabawy był
też czas na rozmowę o emocjach, zachowaniu i postępowaniu wobec zwierząt. Usłyszeliśmy wiele cennych wskazówek dotyczących budowania relacji, odpowiedzialności za naszych podopiecznych oraz ograniczonego zaufania
w stosunku do obcych zwierząt.

Zobaczyliśmy na przykładzie naszych gości, jak może wyglądać pozytywna więź, przyjaźń, posłuszeństwo i przywiązanie pomiędzy właścicielem, a jego podopiecznym.

Mądry wzrok i łagodne usposobienie Lumiere sprawiało, że było nam bardzo trudno się z nią rozstać. Cieszymy się jednak, że mieliśmy okazję spędzić
z naszymi gośćmi, aż tyle czasu.

  Serdecznie dziękujemy

Zapraszamy na idywidualne spotkania z psycholgiem, doradcą zawodowym
oraz na zajęcia z dogoterapii

SZCZEGÓŁY: http://www.imt.com.pl/


KLASY DRUGIE W CENTRUM WYOBRAŹNI

Uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Wyobraźnia – interaktywnej wystawie zorganizowanej na terenie Targów Poznańskich.

Poprzez udział w zajęciach na ścieżce edukacyjnej „Barwy” oraz warsztatach manualnych dzieci miały możliwość zgłębiania tajemnic optyki, z którymi mają na co dzień do czynienia w otaczającym ich świecie.

 

Wycieczka była bardzo ciekawą przygodą poprowadzoną przez świat światła
i barw.

 


 

 

Muzycznie Jesienią

 

 

Dnia 27 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się przegląd piosenki jesiennej pod tytułem Muzycznie Jesienią. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zaprezentowali publiczności swoje talenty wokalne, taneczne oraz umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych, dzwonkach i kolor piano. Wykonali przed swoimi kolegami jesienne utwory, które przeplatane były wierszami, recytowanymi przez uczniów klasy 3a. Był to dobry czas pełen radości uśmiechu i zabawy.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i życzymy w wielu muzycznych sukcesów.

 

 

 

 

 

 


MIKOŁAJKOWY CZAS

 

„A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna, od domu do domu ciężką pracę ma…”

 

 

5 grudnia po południu klasy naszej szkoły zamieniły się w sale kinowe. W pięciu
z nich odbyły się seanse filmowe. Uczniowie klas 1-3 poprzez głosowanie, z siedmiu propozycji, wybrali 5 filmów: Kronika świąteczna 2, Grinch, Świąteczne psiaki, Klaus
i Przyjaciele św. Mikołaja. Dzieci przyszły do szkoły zaopatrzone w karimaty, koce
i poduszki. Nie zabrakło oczywiście słodkich przekąsek, chipsów i popcornu, jak
w prawdziwym kinie.

 

 

To był bardzo klimatyczny wieczór, pełen pozytywnych emocji i wspaniałych wrażeń.  Na drugi dzień, w mikołajki, po poszukiwaniach ukrytych w szkolnych zakamarkach prezentów zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

 


ANDRZEJKOWE ZABAWY

 

30 listopada w świat dawnych tradycji ludowych przenieśli się uczniowie klas 1-3 dzięki starszym koleżankom i kolegom z klas 6a, 6b i 8, którzy przygotowali dla nich stanowiska z wróżbami i poprowadzili zabawy andrzejkowe.

 

 

Poprzez wspólne działanie spotkanie dało możliwość poznania się młodszych kolegów ze starszymi, jak również wywołało wiele pozytywnych emocji  zarówno u uczestników, jak i prowadzących. Na koniec spotkania u pierwszoklasistów odbyły się nawet wspólne tańce.

 

 

 

 

 

 


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

W czwartek 23 listopada uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „Bezpieczne smyki”. Na zaproszenie  pani pedagog Katarzyny Podhoreckiej

odwiedził naszą szkołę pan Kamil Chołuj psychoterapeuta oraz trener  dzieci i młodzieży.

Poprowadził on w klasach trzecich warsztaty poświęcone bezpieczeństwu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w sieci i w kontaktach z obcymi.

Rozmawiali o uzależnieniachi pułapkach związanych z nierozważnym postępowaniem.  Zastanawiali się, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach oraz przećwiczyli różne sposoby radzenia sobie z nimi.

Serdecznie dziękujemy panu Kamilowi za wizytę w naszej szkole i owocne warsztaty, a pani pedagog za organizację kolejnych, ważnych dla nas spotkań


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas 1-3 spotkali się w auli szkolnej, aby wspólnie o godzinie 11:11 zaśpiewać hymn Polski, włączając się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa, do Hymnu”.

 

 

Podczas spotkania posłuchaliśmy piosenek wyjaśniających słowo „niepodległość”, obejrzeliśmy zdjęcia przedstawiające zabytki
i krajobrazy z naszego kraju i zaśpiewaliśmy „Piosenkę młodego patrioty”. Pan Dyrektor w swoim wystąpieniu życzył wszystkim pięknego świętowania
a tym, którym poznańska tradycja rogali świętomarcińskich nie jest obca, smacznego.

 

 


LEKCJA ANGIELSKIEGO NA SCENIE

 

Uczniowie klas 1-3 przybyli ubrani w ogniste kolory do auli, aby dowiedzieć się dlaczego
5 listopada mieszkańcy Wielkiej Brytanii rozpalają ogniska, w których dzieci palą kukiełkę Guy’a wykonaną ze starych ubrań, papierów i liści, a na końcu podziwiają pokazy sztucznych ogni. Uczniowie starszych klas uczęszczający na koło języka angielskiego „Śladami Angielskich Bohaterów” przygotowali krótki występ opowiadający historię Guya Fawksa, który wziął udział w spisku prochowym i zamachu na króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta. Na szczęście plan się nie powiódł i nadal możemy podziwiać majestatyczny Pałac Westminsterski, pod którym kiedyś ukryto 36 beczek z prochem.

 

 

 

 

 

 


 

 

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

 

 

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Uczniowie!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 2-7 do ogólnopolskiego projektu Wielka Liga Czytelników, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa, w tym rodzinnego czytania. Czytanie książek to wspaniała, efektywna i na dodatek bezpłatna metoda rozwoju młodego człowieka, a chwile spędzane z dzieckiem na czytaniu, czy dyskusji o treści książki znakomicie wpływają na relacje rodzinne. Zachęcamy do zgłoszenia Państwa dziecka oraz do wsparcia go w dążeniu do sukcesu, którym w naszym projekcie jest systematyczne czytanie. Jak niegdyś powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc za myślą wybitnej polskiej poetki, pokażmy również efekty świetnej zabawy w czytanie, poprzez udział w niniejszym konkursie.

VII Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników składa się z trzech etapów:

  1. Etap pierwszy (szkolny) – zdobywanie sprawności czytelniczych

  2. Etap drugi (test półfinałowy) – test indywidualny w szkole

  3. Etap trzeci (ogólnopolski) – test drużynowy online (finał)

Szczegóły znajdziecie Państwo w wiadomości na Librusie.

Zachęcamy do przeniesienia się w świat słowa pisanego i wyobraźni! Ruszajmy zatem!

Koordynatorzy placówki

Adrianna Stusek
Elwira Resińska

 

 

 

 

 

 


DZIEŃ JABŁKA W KLASACH DRUGICH 

 

Dzień jabłka w klasach drugich był pełen wrażeń, radości i rozmaitych aktywności.


Rozpoczęliśmy go od sportowych potyczek. Uczniowie między innymi biegli do sadu, wspinali się na drzewa i zrywali owoce. Następnie dodawali i odejmowali jabłka podczas rozwiązywania zadań z treścią. Nie ominęła ich również okazja do organoleptycznego zapoznania się z przedmiotem zajęć - dzieci porównywały kształt, kolor, twardość, wielkość, smak i zapach przyniesionych przez siebie owoców. Później wykonali papierowe jabłko
z robaczkiem w formacie 3D - sztos.
Zwieńczeniem jabłkowych aktywności było samodzielne wyciśnięcie i wypicie świeżego, jabłkowego soku.

Wszystkim drugoklasistom życzymy dużo zdrowia i uśmiechu!!!

 


 

 

 



 

Rajd terenowy „Znawca zasad ruchu drogowego”

 

21 września uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w rajdzie terenowym „Znawca zasad ruchu drogowego”.

Jego trasa przebiegała ulicami Baranowa.

Nasz rajd był podsumowaniem rozmów oraz zajęć poświęconych zasadom bezpieczeństwa i przygotowujących najmłodszych

do świadomego poruszania się po drodze i odpowiedzialności
za siebie i innych.

 

Na początku wspólnej zabawy dzieci z klas 1-3 otrzymały list, specjalną mapę oraz kartę startową.

W wyznaczonych miejscach na uczestników rajdu czekali uczniowie  klasy 6B z różnymi zadaniami.

Nasi najmłodsi wykonując zadania, musieli wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce i wykazywać się różnymi umiejętnościami.
Za każde zaliczone zadanie otrzymywali naklejkę od starszych kolegów.

Z dumą trzeba przyznać, że wszystkie klasy 1-3 wróciły do szkoły z kompletem punktów. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób dyplomy klasowe, będą dla nich miłą pamiątką i świadectwem, że nasi uczniowie wiedzą i potrafią bezpiecznie poruszać się po drodze.

Przy okazji warto wspomnieć o dużym zaangażowaniu szóstoklasistach  i skierować do nich oraz ich opiekunów słowa podziękowania.
Cieszymy się i serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

DZIEŃ DZIECKA

Uczniowie klas 1-3 bawili się z okazji Dnia Dziecka już od samego rana.

Na boisku szkolnym spotkały się wszystkie klasy i wspólnie tańczyliśmy, bawiliśmy się z chustą Klanzy i wykazywaliśmy się zręcznością przenosząc w wyścigach rzędów kubeczki pełne wody.

Po zabawach niektóre klasy udały się nad pobliskie jezioro na pikniki, inne poszły na lody, a do niektórych, dzięki pomysłowości rodziców, lody przyjechałyJ

Pierwszoklasistów odwiedził jeden z rodziców, pan Paweł Świtoński i przeprowadził zajęcia z suchym lodem. Nietypowe bańki były wielką atrakcją!

 


21 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Innowacji i Kreatywności, który ma na celu zachęcie do twórczego myślenia oraz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Uczniowie
klas 1-3 z radością przystąpili do kreatywnego działania. Realizowali swoje zainteresowania, wykazali się zdolnościami twórczego myślenia i wzbogacili umiejętności plastyczne. W swoich klasach mieli możliwość stworzenia prac na zadane tematy: Postać z bajki, Zwiastuny Wiosny oraz Robot.  
W holu szkoły powstała wystawa prac, która wzbudziła ogólny podziw i zachwyt wśród uczniów,
rodziców i nauczycieli.


Gratulujemy wszystkim uczniom pomysłów oraz zaangażowania


W czwartek  16 marca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do poznańskiego Ogrodu Botanicznego.  
Tam,  podczas spaceru, podziwiali przyrodę oraz szukali oznak zbliżającej się wiosny. Następnie wzięli udział w warsztatach
pt.: Wierzba, sosna, len i inni darczyńcy przybliżających dzieciom rośliny wykorzystywane od wieków przez ludzi jako pokarm, materiał budulcowy  i tkacki. Ostatnim etapem wycieczki było własnoręczne wykonanie koszyczków z różnych materiałów roślinnych. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni oraz bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie.


 

WARSZTATY W KLASACH 1 I 2

W zeszłym tygodniu uczniów klas 1 i 2 odwiedziły Panie z Fundacji „Just4Fit”, które zorganizowały bardzo ciekawe warsztaty.

Pierwszoklasiści uczyli się podstaw technik teatralnych podczas warsztatów z pantomimy.  Dzieci z wielkim entuzjazmem odgrywały scenki, uczyły się prowadzenia lalek, ćwiczyły pokazanie na migi ucieczki z akwarium i poruszania się wzdłuż fikcyjnej ściany.

Uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach mobilnego laboratorium. Prowadząc chemiczne eksperymenty zdobywali wiedzę o przyrodzie.

Dziękujemy za świetne zajęcia współpracującej z naszą szkołą FundacjąJ


W ostatnim tygodniu lutego uczniowie klasy 2 a wystawili  spektakl słowno-muzyczny  pt. "Królowa Śniegu".  Przez kilka tygodni dzieci ćwiczyły swoje role, uczyły się piosenek  i interpretacji ruchowej do poszczególnych scen. Tworzyliśmy scenografię,
a rodzice przygotowali wspaniałe stroje. Przedstawienie mogli podziwiać zaproszeni goście - społeczność szkolna
oraz najbliżsi - rodzice, rodzeństwo i  dziadkowie.


STO LAT DLA BABCI I DZIADKA

Lubimy baśnie smutne i wesołe, te pierwsze niezłą dają życia szkołę, te drugie dają nam nadzieję…

Przepiękną i poruszającą baśń Hansa Christiana Andersena pierwszoklasiści przygotowali w prezencie dla swoich Babć
i Dziadków. Niejeden widz ukradkiem ocierał łzę wzruszenia podczas jej oglądania.

Energetyczne tańce z wplecionym pokazem artystycznym w wykonaniu uczennicy z klasy 4 zakończyły występy,
które podsumowano ogromnymi oklaskami.

Następnie wnukowie rozdali Dziadkom medale dla Super Babć i Super Dziadków i oprowadzili po swoich klasach
pokazując w jakich salach obecnie uczą się dzieci z klas 1-3.

Wspomnienia niezwykłego spotkania z pewnością na długo zostaną w pamięci.


„Jakie się teraz nosi fryzury?

- Hm... jedni się czeszą po prostu do góry,

Drudzy znowu z przedziałkiem,

Inni golą się, aż do skóry

I chodzą bez włosów całkiem….”

O tajnikach zawodu fryzjera drugoklasiści dowiedzieli się nie tylko z wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Dwa jeże”, ale od prawdziwego specjalisty.


Pan Tomasz Drab Mistrz Świata i Mistrz Europy we fryzjerstwie odwiedził
09 stycznia klasę 2A i 2B na zaproszenie Pani Pedagog Bernadety Podhoreckiej.

Mieliśmy okazję usłyszeć od naszego gościa o jego drodze do zawodu: szkolnej nauce, marzeniach, konkursach, w których brał udział i codziennej pracy fryzjera. Oglądaliśmy różne sprzęty i przyrządy fryzjerskie, a nawet głowy  treningowe do układania fryzur.

Z pewnością dzięki temu spotkaniu część drugoklasistów przekonało się, że warto rozwijać swoje pasje
i marzenia oraz tak jak p. Tomasz Drab dążyć do celu.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS

 


Świątecznie w Chacie u Kowala

15 grudnia 2022r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Starej Chaty u Kowala. Na miejscu przywitał ich gospodarz- wujek Krzysiu, z którym powędrowali do ciepłego pomieszczenia rozświetlonego blaskiem kominka i kolorowych światełek.

Tam, przy dźwiękach polskich kolęd, dzieci spróbowały jak smakują tradycyjne pierogi, wykonały dekoracje świąteczne i spotkały się ze Świętym Mikołajem.

Następnie nadszedł czas na odwiedzenie obory. Najodważniejsi uczniowie mieli szansę spróbowania mleka prosto od krowy oraz pogłaskania kóz. Największą frajdą okazała się jednak przejażdżka przyczepą ciągniętą przez traktor oraz wożenie i przytulanie króliczków.

Równie wiele radości sprawiły dzieciom zabawy na świeżym powietrzu. Później Wujek Krzysiu zaprosił pierwszoklasistów do kuźni na pełen wrażeń pokaz wykuwania podkowy oraz na pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Wycieczka była bardzo udana, o czym świadczyły dziecięce, uśmiechnięte twarze, a całości dopełniły konkursy z nagrodami i ciekawe opowieści prowadzone przez naszego pilota- pana Rafała.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Coralgol, Miś Uszatek i wszystkie pozostałe pluszowe misie, które towarzyszą, wspierają, usypiają i wielokrotnie słuchają dziecięcych sekretów obchodzą 25 listopada swoje święto.

Maskotki uczniów klas 1 uczyły się z dziećmi, pomagały w matematycznych działaniach, gdy próbowano ustalić kolejność misiów od największego do najmniejszego, służyły również jako modele do prac plastycznych.

Przemiłe pluszaki wywołują wiele radości a kto nie chciałby przytulić się do takiego puszystego i mięciutkiego misia.

  

 


ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a, obchodzony jest na świecie Dzień Postaci z Bajek. W dniu poprzedzającym wydarzenie w naszej szkole pojawili się bajkowi bohaterowie, których Dzieci znają i bardzo lubią. Na korytarzach można było spotkać  postacie, które potrafią latać, czarować, zjeść „małe co nieco”, Myszki Miki, zwierzaki, księżniczki i wojownicy.

Wszyscy uczniowie klas 1-3 oraz Oddział Przygotowawczy wzięli udział w pokazie strojów.

Uczniowie klas starszych z koła teatralnego języka angielskiego przygotowali dla trzecioklasistów mini występy z bajkami w języku angielskim.

Do klas pierwszych i drugich przyszły uczennice z klasy ósmej, które przeprowadziły quizy i konkursyze znajomości bajek.

Tego dnia wszyscy przenieśliśmy się w niesamowity świat wyobraźni.


 

FRAJDA WE FRAJDZIE

Na swoją pierwszą wspólną wycieczkę uczniowie klas 1 wybrali się do Szamotuł
do Sali Zabaw „Ale Frajda”.

Na placu zabaw można było wdrapywać się po pajęczynach, kulać w kulkach, zjeżdżać na zjeżdżalniach i bawić się na całego.

Dodatkową atrakcją był udział w warsztatach kulinarnych, podczas których uczestnicy pod czujnym okiem animatorki przygotowywali mini torty.

Ze wspólnego wyjazdu wszyscy wrócili pełni radosnych wspomnień.
We Frajdzie każdy przeżył coś wspaniałego.


POZNAJMY SIĘ

Przed rozpoczęciem roku szkolnego w szkole w Baranowie odbyło się spotkanie adaptacyjne dla uczniów klas pierwszych oraz oddziału przygotowawczego dzieci z Ukrainy.

Dzieci miały możliwość poznania szkoły, nowych kolegów i koleżanek oraz swoich wychowawczyń. Najważniejsze było jednak spędzenie wspólnego czasu na zabawach sportowych, komputerowych, plastycznych i muzycznych.

Z pewnością pierwszy dzień szkolny pozostawił miłe wrażenia u wszystkich uczestników.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Baranowie
    ul. Wypoczynkowa 93
    Baranowo
    62-081 Przeźmierowo

    Dyrektor przyjmuje interesantów w każdy wtorek (dni robocze) w godz. 11.00 - 13.00


  • (61)652 71 21, (61) 652 71 28
    sekretariat czynny: (pn-pt) 8.00 - 15.00
    sekretariat@spbaranowo.pl

Galeria zdjęć