NAWIGACJA

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE Ośrodek w Owińskach Projekt Edukacyjny Bociany w klasie 2a Projekt Edukacyjny Uniwersytet Młodych Przyrodników Projekt spełniamy marzenia Koło teatralne Piłka jednoczy ludzi Koło kulinarne z językiem angielskim Projekt Edukacja przez Szachy w Szkole Warsztaty Językowe Angielskie Inspiracje Centrum Zaawansowanych Technologii Projekt edukacyjny Skarby Bałtyku Festiwal Nauki i Sztuki

Zajęcia pozalekcyjne

Koło teatralne

Lubisz bajki ???

   

Chyba każdy je lubi. A którą z bajek lubisz najbardziej? Może Czerwonego Kapturka? A może Królewnę Śnieżkę? Albo Śpiącą królewnę…. A gdyby tak połączyć te wszystkie bajki? A najlepiej przenieść je w dzisiejsze czasy…

Takiego karkołomnego zadania podjęli się uczniowie klas 4-6 przy bardzo aktywnym wsparciu koleżanek i kolegów z klas 8. Były oklaski, były gratulacje, byli też wzruszeni rodzice.
 

 

Niemal całoroczna praca dzieci znalazła szczęśliwy finał na scenie.

Teraz wypada życzyć wszystkim cudownych i bezpiecznych wakacji oraz zebrania sił do nowych przedstawień, bo zabawa w teatr to bardzo ciężka praca.

 


Lepiej dostać przyjaciela ...

„Kot w butach” – chyba wszyscy znamy tę historię. Zarówno ci starsi, jak i młodsi.

Tym razem „Kota w butach” wzięli na swój warsztat najmłodsi aktorzy naszej szkoły.


Długo pracowali nad tą sztuką, aż wreszcie udało się pokazać ją społeczności szkolnej oraz rodzicom. Z pozoru prosta i niewinna historia kryje jednak w sobie głębsze treści.


To rozważania o przyjaźni, co tym, co w życiu naprawdę ważne, jakie wartości mają dla nas największe znaczenie. To także chwila zastanowienia nad uczciwością i prawdomównością.
Trzeba przyznać, że nasze maluchy spisały się znakomicie.

Słowa uznania i podziękowania kierujemy do grupy uczniów z klasy 8a, którzy dzielnie wspomagali młodszych kolegów.

Natomiast Radzie Rodziców dziękujemy za słodki poczęstunek

Kuba skupiony przed pracą

Przed występem trzeba się rozśpiewać

A tymczasem za kulisami

Chwila przerwy przed kolejnym występem

Ósmaki zawsze w gotowości

W cieniu przyjemniej


Jasełka szkolne "Ani oko nie widziało…"

„Ani oko nie widziało ani ucho nie słyszało, co się w niebie będzie działo.”

Jasełka, czyli opowieść o narodzinach Jezusa. Historia tak bardzo nam bliska,
ale jednocześnie taka, która wydarzyła się tak daleko stąd.
Opowiadamy ją każdego roku – niby tak samo, ale za każdym razem nieco inaczej.

Początek tegorocznego przedstawienia rozpoczyna się w … centrum handlowym.


Wszędzie tłok, trwają wyprzedaże, no i grupka dziewczyn uciekła z lekcji.
Jest i mama – jak wiele polskich kobiet przed świętami niesie ciężkie siatki z zakupami. Pomyślicie, co to ma wspólnego z Jezusem, Betlejem, stajenką?


Zapytacie gdzie kolędnicy, trzej królowie i pasterze?

Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania zapraszamy do auli naszej szkoły już w najbliższą niedzielę o godzinie 15.00. Będziecie mieli okazję przekonać się na własne oczy, co takiego wydarzyło się w niebie.



Goście w szkole – fajna sprawa

 

Do naszej szkoły znów zawitali goście, niektórzy już trochę nam znani, a inni byli u nas pierwszy raz. Z kim się spotkali?
Z uczniami należącymi do koła teatralnego Słowem malowane.  Co z sobą przynieśli? Coś do poczytania („Tajemnicza moneta” Jennifer Bell), coś do myślenia i interpretacji ( zdjęcie dostępne w sieci, a przedstawiające watahę wilków ).
Skąd przybyli? Z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Dlaczego nas odwiedzili? Ponieważ realizują projekt PoczytajMY.

Dwie godziny minęły nam naprawdę błyskawicznie. Bardzo spodobało nam się wymyślanie historii wędrujących wilków, pomysłów nam nie brakowało, byliśmy bardzo kreatywni. Jak wielkie było nasze zdziwienie, kiedy prowadząca spotkanie odczytała nam opinię eksperta. To było ciekawe doświadczenie.

Z przyjemnością wspominaliśmy także spotkanie z ubiegłego roku, podczas którego poznaliśmy „Demoniczną dentystkę”oraz „Jabłka Pana Peabody’ego”.

Bardzo dziękujemy pani profesor Angelice Stelmaszyk – bibliotekarce z XXV LO w Poznaniu oraz uczennicom tej szkoły
(w tym naszej absolwentce MARYSI SIMINIAK) za spotkanie i poświęcony czas.

FOTORELACJA: http://spbaranowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=160

Zapraszamy ponownie


Co za kulisami?

Teatr ? Czyli scena i widownia. I jeszcze coś? Oczywiście! Przekonały się o tym dzieci
z koła teatralnego.

W poniedziałkowe południe pojechaliśmy do Teatru Nowego, żeby przekonać się, co znajduje się za kulisami. Zobaczyliśmy garderoby aktorów, tajemne przejścia pomiędzy scenami teatru. Zasiedliśmy na widowni sceny dużej i sceny nowej.

Zapoznaliśmy się z pracą akustyków, elektryków i stolarzy. Wiemy także, czym zajmuje się inspicjent i co robi pani charakteryzatorka. Od teraz teatr dla nas to już nie tylko scena i widownia, ale cały teatralny organizm.


DLA NIEPODLEGŁEJ

Sto lat… dla uczniów to niezwykle dużo. W historii kraju…to także sporo czasu. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja dla uczniów, aby przypomnieć wiedzę historyczną, czytać wiersze i opowiadania o tematyce historycznej oraz śpiewać piosenki, które dawno temu śpiewały nasze mamy i babcie. Odświętnie ubrane dzieci, pięknie udekorowana szkoła, przystrojona szkolna aula, a na scenie uczniowie z koła teatralnego. Młodsze dzieci przygotowały program słowno muzyczny o naszej Ojczyźnie.

Repertuar rozmaity – współczesne teksty, ale także stare, dobrze znane piosenki. Dowód? Wielu rodziców i dziadków śpiewało razem z nami. Na wielu twarzach widzieliśmy prawdziwe wzruszenie. Naszej Ojczyźnie życzymy wielu lat wolności, nieustającego rozwoju, mądrych rządzących oraz kochających nasz kraj obywateli.


NA PROGU WIOSNY I LATA

Choć jeszcze trwa wiosna, jednak temperatura za oknem prawie letnia… cóż niekiedy bywa gorąco!

Gorąco było także podczas prób do ostatniego w tym roku przedstawienia Koła Teatralnego.

Tematyka typowo wiosenna, czyli coś o miłości, ogrodnictwie i żartach na prima aprilis.


A wszystko to osadzone w konwencji szkoły, klasy i przerwy.

     

Dziękuję aktorom z klas czwartych za ich zaangażowanie, Rodzicom za wsparcie i bardzo wymierną pomoc, uczniom klas gimnazjalnych za to, że nie czekają na zaproszenie, tylko sami proponują swój udział w wydarzeniach.

Jutro wyjeżdżamy na Festiwal Teatralny (trzymajcie za nas kciuki), a potem będziemy odpoczywali i zbierali siły na następny rok pracy i zabawy na scenie.

Udanych wakacji


DZIECI LUBIĄ CZYTAĆ ?

Często słyszymy narzekania, że dzieci, młodzież i dorośli nie lubią czytać. Ale okazuje się, że nie zawsze tak jest.

W naszej szkole gościliśmy młodzież z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu oraz Panią Profesor Angelikę Stalmaszyk.

W ramach projektu czytelniczego czytaliśmy i analizowaliśmy dwie książki: „Demoniczną dentystkę” Dawida Wallimsa

oraz „Jabłka Pana  Peabody’ego”, której autorką jest Madonna.

Obie pozycje książkowe, choć mało znane naszym  uczniom, bardzo się spodobały, były także okazją do refleksji, czy słowo może ranić, jak rozprzestrzenia się plotka i jak sobie poradzić z jej skutkami. Młodzi słuchacze  wykazali się  dużym zaangażowaniem oraz kreatywnością w rozwiązywaniu problemów.

   

Dzieci z koła teatralnego zaangażowały się tak bardzo w projekt czytelniczy, że chcą kontynuować spotkania w przyszłości. Zapraszamy


Czy OLBRZYMEK drzemie w każdym z nas?

Dzieci z koła teatralnego pojechały dzisiaj na spektakl pt. „Olbrzymek”, w reżyserii  Jerzego Moszkowicza.

Tym razem wybraliśmy Scenę Wspólną.

A co z tym Olbrzymkiem? Odpowiedź na to pytanie nie była dla uczniów łatwa.

Olbrzymek to mały chłopiec, bo sześciolatek, a jednak bardzo duży, znacznie większy od innych dzieci w szkole. Wychowywany tylko przez mamę, pełną troski, lęku, choć początkowo widzowie nie wiedzą dlaczego. Chłopiec bardzo chce chodzić do szkoły, ale coraz dziwniej  się w niej zachowuje, co bardzo niepokoi nauczycielkę.

Dlaczego Olbrzymek jada tylko warzywa, uprawiane w ogródku mamy, ale tylko te, które nie są czerwone. Dlaczego tytułowy bohater na widok zranionej koleżanki wpada w trans, które później nie pamięta. Czy Olbrzymek jest ogrem?

Chłopiec nie chce biernie poddać się swojemu losowi.  Ten spektakl to niezwykle mądra i piękna opowieść o tym, że w każdym z nas jest wiele piękna, ale także są ciemniejsze strony ,są słabości, wady i niedoskonałości. Możemy się poddać,
ale możemy także pracować nad sobą, stawać się coraz lepszymi.

W „Olbrzymku” jest wiele przestrzeni na własną interpretację, nic nie jest dopowiedziane do końca. Tylko od widza zależy, czy uzna, że wilczyca padła nieżywa, czy może wróciła do lasu do swoich młodych. Czy główny bohater zaliczył wszystkie próby, aby odwrócić klątwę, czy też nie. I wreszcie dlaczego nosi w kieszeni palec Pameli, czy jest to jego zwycięstwo,
czy może jednak porażka.

Na te trudne pytania starali się odpowiedzieć nasi uczniowie, a pomagała im w tym aktorka Teatru Nowego w Poznaniu
(w „Olbrzymku” w roli matki) pani Maria Rybarczyk. Spotkaliśmy się w foyer , tuż po spektaklu. Padało wiele pytań,
a odpowiedzi pobudzały nas tylko do dalszych pytań i refleksji, bo w życiu nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Dzieci zadawały też aktorce rozmaite „życiowe” pytania, np. ile pani Rybarczyk ma lat, czy ma dzieci, czy woli psy czy koty oraz czy aktorka  miewa tremę i jak ją pokonuje.

Na koniec słowa podziękowania z naszej strony i mały kwiatek.

Pani Mario, w imieniu własnym i dzieci z koła teatralnego przy  Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Baranowie, bardzo dziękujemy za poruszający spektakl oraz spotkanie. To było dla nas ważne doświadczenie.


ZGUBIONY 

Wszyscy chyba znamy historię dziewczyny, krzywdzonej przez macochę i siostry, dziewczynę, która na bal pojechała karetą wyczarowaną  z dyni, dziewczynę, która wybiegając z pałacu zgubiła swój pantofelek, a później poślubiła księcia i jak to w bajkach, żyli długo i szczęśliwie

Uczniowie z klas czwartych, którzy są uczestnikami szkolnego koła teatralnego, wybrali się do Teatru Wielkiego na wieczorny spektakl baletowy pt. „Kopciuszek”

Mieliśmy też okazję, aby zwiedzić teatr

Zobaczyliśmy, gdzie zasiadają muzycy, gdzie można się posilić, zasiedliśmy w środkowej loży, a najbardziej wytrwali wspięli się aż na III balkon, aby z góry popatrzeć na żyrandol

Następnego dnia kontynuowaliśmy naszą przygodę z teatrem podczas lekcji języka polskiego

Poznaliśmy zawód inspicjenta, suflera, choreografa i wiele innych, związanych
z teatrem

Poznaliśmy nowe, trudne słowa takie jak libretto, batuta czy antrakt

A swoją wiedzę sprawdziliśmy rozwiązując krzyżówkę


NIESIE SIĘ KOLĘDA WYSOKO DO NIEBA

Ostatnia prosta, tydzień tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, a w naszej szkole goście.

Goście bardzo dla nas ważni, bo to sąsiedzi zza ściany, czyli przedszkolacy z Przedszkola Mali Odkrywcy z Baranowa razem ze swoimi nauczycielkami.

To właśnie dla nich uczniowie z koła teatralnego przygotowali Jasełka.

Po raz kolejny opowiedzieliśmy historię narodzenia Jezusa,

a trzej królowie przynieśli do stajenki dary.

Byli też pastuszkowie i cudne anioły.

W powietrzu unosił się zapach choinek.

 

Wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy, wspomagani przez szkolny chór.

To było bardzo miłe spotkanie, wszystkim przedszkolakom, ich rodzinom oraz paniom nauczycielkom z Przedszkola Mali Odkrywcy życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia


Najmłodsi walczyli z

Uczniowie z koła teatralnego klas IV naszej szkoły są niezwykle dzielni. W miniony piątek wybrali się do lasu, gdzie pod dębem siedział król borowik.

Monarcha nie miał łatwego życia, ponieważ w okrutny sposób  kąsały go .

Dobro zwyciężyło, zostały pokonane, a dzielne grzyby otrzymały gratulacje i odznaczenia.

A co chodzi? Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości proszę przypomnieć sobie wiersz Jana Brzechwy „Grzyby”.

Do zobaczenia na kolejnych spektaklach

zdjęcia pochodzą z próby generalnej, zdjęcia z premiery w zakładce Album fotograficzny 

Katarzyna Podhorecka

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Baranowie
    ul. Wypoczynkowa 93
    Baranowo
    62-081 Przeźmierowo

    Dyrektor przyjmuje interesantów w każdy wtorek (dni robocze) w godz. 11.00 - 13.00


  • (61)652 71 21, (61) 652 71 28
    sekretariat czynny: (pn-pt) 8.00 - 15.00
    sekretariat@spbaranowo.pl

Galeria zdjęć