Zapraszamy Dla Trzecioklasistów Egzamin gimnazjalny Współpraca z CWRKDiU Dla Ósmoklasistów DZ dla najmłodszych Wycieczki zawodoznawcze Byli u nas OTK w Baranowie Konferencje NAUKA, PRACA, KARIERA Terminy drzwi otwartych Pierwszaki zdobywają Ławicę

Dla Ósmoklasistów

AKTUALNY HARMONOGRAM REKRUTACJI

TERMINY EGZAMINÓW:

Szczegóły:https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20180820%20Harmonogram%20egzaminow%20w%202019%20r.%20E8%20EG%20EM.pdf

Źródło i inne ważne informacje dla ósmoklasistów: https://www.oke.poznan.pl/cms,4837,informacje.htm

Wszelkie aktualności Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/

Drogi Ósmoklasisto kończąc naukę w szkole podstawowej musisz dokonać wyboru szkoły ponadpodstawowej. Wybierać możesz spośród trzech typów szkół: liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkoły branżowej.

Liceum ogólnokształcące jest dobrym miejscem dla Ciebie, jeżeli nie masz
jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszej nauki i wyboru zawodu
lub zamierzasz kontynuować naukę na studiach wyższych.

1. Nauka w liceum trwa 4 lata. Wybierając szkołę musisz zastanowić się jakich przedmiotów szkolnych chcesz się uczyć w większej liczbie godzin, ponieważ oddziały tworzone są w oparciu o przedmioty rozszerzone przygotowujące ucznia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
  2. Nauka w czteroletnim liceum ogólnokształcącym pozwoli Ci uzyskać wykształcenie ogólne na poziomie średnim.
  3. Po ukończeniu nauki w liceum (z maturą lub bez) możesz dalej kształcić się
    w szkole policealnej, lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, dzięki którym uzyskasz kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie.
  4. Mając zdany egzamin maturalny możesz podjąć naukę na studiach wyższych na terenie całego kraju i za granicą.

Technikum jest odpowiednim miejscem dla Ciebie jeżeli wiesz co Cię interesuje                i wybrałeś już zawód w jakim chciałbyś pracować.

1. Nauka w technikum trwa 5 lat. Równolegle uczysz się przedmiotów ogólnokształcących przygotowujących Cię do egzaminu maturalnego
    i przedmiotów zawodowych na poziomie teorii i praktyki.
  2. W zawodach, których kształcenie prowadzone jest na poziomie technikum, wyodrębnione są maksymalnie dwie kwalifikacje (K1  i K2). Pierwszą kwalifikacją jest w wielu przypadkach kwalifikacja ustalona dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I stopnia.
  1. Na koniec nauki w technikum możesz przystąpić do egzaminu maturalnego oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (EPKZ).
  1. Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymasz świadectwo dojrzałości
    i będziesz mógł podjąć naukę na studiach wyższych przygotowujących
    do wykonywania tego samego lub innego zawodu.
  1. Zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (EPKZ) daje
    Ci uprawnienia do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie.
  1. Po ukończeniu technikum możesz podjąć również naukę w szkole policealnej lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Szkoła branżowa jest odpowiednim miejscem dla Ciebie jeśli chcesz się szybko usamodzielnić i rozpocząć pracę zawodową.

1. Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata. Ucząc się w szkole branżowej zdobędziesz ogólną wiedzę oraz praktykę zawodową.
  2. W zawodach, których kształcenie prowadzone jest na poziomie szkoły branżowej I stopnia, wyodrębniona jest jedna kwalifikacja (K1) stanowiąca podbudowę do nabywania kolejnych – wyższych kwalifikacji w zawodzie
    w ramach tego samego obszaru kształcenia.
  3. Naukę zawodu w praktyce możesz odbywać na warsztatach szkolnych,
    w Centrach Kształcenia Praktycznego, Centrach Kształcenia i Wychowania OHP oraz w zakładach pracy.
  4. Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (EPKZ)
    na poziomie praktycznym będziesz mógł podjąć pracę w wyuczonym zawodzie.
  5. Możesz również kontynuować naukę w liceum dla dorosłych i zdobyć wykształcenie średnie; jeśli przystąpisz do egzaminu maturalnego
    i otrzymasz świadectwo dojrzałości, będziesz mógł podjąć naukę na studiach wyższych.
  6. Będziesz mógł również wybrać kontynuację nauki w szkole branżowej II stopnia (pierwsza rekrutacja kandydatów zostanie przeprowadzona na rok szkolny 2020/2021).
  7. W szkole branżowej II stopnia kształcenie będzie prowadzone wyłącznie
    w tych zawodach, które stanowią kontynuację kształcenia w szkole I stopnia. Realizowana będzie jedynie druga kwalifikacja cząstkowa (K2) wyodrębniona
    w danym zawodzie na poziomie technika.
  8. Nauka w tej szkole będzie trwać 2 lata, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (EPKZ) będziesz mógł uzyskać dyplom w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
  9. Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymasz świadectwo dojrzałości
    i będziesz mógł podjąć naukę na studiach wyższych przygotowujących
    do wykonywania tego samego lub innego zawodu.