NAWIGACJA

Zarząd SU 2020/2021 OPIEKUNOWIE SU 2020/2021 REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO PLAN PRACY ZEBRANIA SU SZCZĘŚLIWY NUMEREK Podsumowanie I sem. 29 FINAŁ WOŚP Zbiórka darów Śniadanie dla bezdomnych Białe disco I Konferencja naukowa Dzień Gadżetów Dzień Pszczoły Lekcje Europejskie Debata Oksfordzka Dzień Piżamy Pierwszy Dzień Wiosny Klasowy Konkurs Świąteczny

Samorząd Uczniowski

Lekcje Europejskie

Młodzi Europejczycy – warsztaty o Unii Europejskiej

1 maja obchodziliśmy czternastą już rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tego właśnie powodu, z inicjatywy członków naszego Samorządu Uczniowskiego, miały miejsce lekcje europejskie. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli pracownicy Punktu Informacji Europejskiej w Poznaniu, ogólnoeuropejskiej sieci Europe Direct. 15 czerwca klasy młodsze odbyły „Wycieczkę po Europie”. Nie zabrakło oczywiście elementów geografii czy kultury państw zrzeszonych w UE, ale największe poruszenie wśród uczniów wywołały pytania o symbole poszczególnych krajów czy o potrawy narodowe. Dzięki tej lekcji wiemy już, że maskotką unii jest Syriusz, Dzień Europy obchodzimy 9 maja, a jeden z naszych uczniów potrafił nawet odpowiedzieć na niełatwe pytanie, dlaczego na dobrze nam znanej niebieskiej fladze unii powiewa dwanaście gwiazdek.  

Klasy starsze zajmowały się poważniejszą tematyką - korzyściami płynącymi z przystąpienia i członkostwa w Unii Europejskiej, jednolitym rynkiem wewnętrznym unii - nieskrępowanym przepływem usług, towarów, kapitału i ludności.  Rozmawialiśmy też o ochronie przyrody czy ochronie konsumentów, tańszych połączeniach lotniczych i telefonicznych czy podróżach bez konieczności posiadania paszportu i bez uciążliwych kontroli granicznych. Uczniowie chętnie słuchali o wymianie studenckiej, wolontariacie, praktykach zawodowych i programie Erasmus. Jak na lekcję przystało, zajęcia zakończyły się podsumowaniem i quizem - trudna materia dla naszych podopiecznych nie stanowiła przeszkody - odpowiedzieli na wszystkie pytania na 5 z plusem.  Może dzięki takim lekcjom obecni uczniowie a późniejsi dorośli obywatele Unii Europejskiej, będą jeszcze lepiej niż ich poprzednicy potrafili czerpać z bycia Europejczykiem, ale i pracować na rzecz lepszej Europy.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Baranowie
  ul. Wypoczynkowa 93
  Baranowo
  62-081 Przeźmierowo
 • (61)652 71 21, (61) 652 71 28
  sekretariat czynny: (pn-pt) 8.00 - 15.00
  sekretariat@spbaranowo.pl

Galeria zdjęć