ZAJĘCIA POZALEKCYJNE 2019/2020 ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE Ośrodek w Owińskach Niecodzienna pasja Uniwersytet Młodych Przyrodników Projekt spełniamy marzenia Miłośnicy Miasta Poznania Koło teratralne Piłka jednoczy ludzi Koło kulinarne z językiem angielskim Koło szachowe Rajd pieszy Warsztaty Językowe Angielskie Inspiracje Centrum Zaawansowanych Technologii

SZEROKIEJ DROGI

Filip Zagórski to uczeń naszego gimnazjum, którego pasją jest sport, a przede wszystkim sport motorowy - karting.

Swoją przygodę z kartingiem Filip rozpoczął w 2013 roku. To tata zabrał syna po raz pierwszy
na odbywający się na podpoznańskim torze trening kartingowy. Panująca tam atmosfera, adrenalina
i radość z sukcesów udzieliły się przyszłemu zawodnikowi i zaowocowały pierwszymi treningami oraz udziałem w ostatnich zawodach w tamtym roku.

Rok 2014 to już pełne zaangażowanie, udział we wszystkich Eliminacjach Pucharu ROK Cup Poland
w kategorii Easykart 60 i w efekcie zdobycie tytułu pierwszego V-ce Mistrza Polski oraz zajęcie III miejsca
w Pucharze Polski.

W kolejnym sezonie Filip kontynuował udział w Pucharze ROK Cup Poland w kategorii Easykart 60
i zakończył sezon z tytułem Mistrza Polski oraz zdobył I miejsce w Pucharze Polski. Ponadto rozpoczął treningi w wyższej kategorii, aby następnie w 2016 roku przejść do jeszcze wyższej.

W 2016 roku Filip wystartował w kategorii Junior ROK, kategorii zdecydowanie trudniejszej, szybszej
i wymagającej nie tylko umiejętności, ale też siły fizycznej i  odwagi, ponieważ rywalizował z zawodnikami starszymi, silniejszymi, a przede wszystkim bardziej doświadczonymi.
Ten bardzo trudny sezon Filip zakończył na 6. miejscu w Mistrzostwach Polski, a dzięki zaangażowaniu
i ciągłemu progresowi wywalczył udział w Międzynarodowym Finale ROK Cup 2016 w Lonato we Włoszech.

W klasyfikacji generalnej Filip Zagórski jest 37 zawodnikiem na świecie.

Mama Filipa p. Marta Zagórska tak opowiada o udziale syna w finale zawodów:

„Na całym świecie w kategorii Junior ROK startuje ok. 650  zawodników. Rywalizują o jak najlepsze pozycje
w swoich krajach, aby pod koniec sezonu dostać się do Międzynarodowego Światowego Finału odbywającego się we Włoszech.  W tym roku, na podstawie swoich osiągnięć, 120 zawodników zostało zaproszonych do wzięcia udziału w Międzynarodowym Finale i tylu stawiło się we włoskiej  miejscowości Lonato w dniach 13-18 października.

Ponieważ do dwóch biegów finałowych może dostać się maksymalnie 68 zawodników, a na torze w jednym wyścigu nie może być ich więcej niż 34 - trzeba wyłonić finalistów. Dlatego pierwsze trzy dni pobytu w Lonato to kwalifikacje treningowe. Zawodnicy startują w tzw. czasówkach. Na tym etapie, ze 120 zawodników pozostaje 90, którzy następnie zostają podzieleni na pięć grup: A, B, C, D i E. Rozpoczynają się trwające dwa dni baraże, czyli każda grupa jedzie z każdą i na podstawie wyników wyłania się 68 zawodników, którzy przechodzą dalej – do Finału A i Finału B (w każdym Finale startuje po 34 zawodników wg kolejności zdobytych punktów za baraże). Zawodnicy, którzy odpadali w poszczególnych eliminacjach mogą wracać do domów …

„Filip dostał się do Finału B, a naprawdę niewiele brakowało do Finału A. Dokładnie 1 punkt! Wszyscy czuliśmy niedosyt, ale też mieliśmy świadomość, że Filip nie popełnił żadnego błędu, a jego niefart był wynikiem biernego udziału w dość poważnym wypadku. Zderzyło się kilku zawodników, a jeden z nich wypadając z toru zahaczył o gokarta Filipa i pociągnął go ze sobą… Filip nie ukończył tego biegu, a jego gokart miał złamany drążek kierownicy i pogiętą ramę, co uniemożliwiło mu kontynuację wyścigu. W sumie w tych barażach syn zdobył 72 punkty, a do Finału A potrzebował 73” - wspomina mama.

Finał B Filip ukończył na 4. miejscu, a ponieważ jeden z zawodników z Finału A został zdyskwalifikowany, Filip „wskoczył” oczko wyżej, czyli w klasyfikacji generalnej zajął 37. miejsce w Międzynarodowym Finale ROK Cup Junior w Lonato.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy i osiągnięć syna, choć muszę przyznać, że pewien niedosyt pozostał” - mówi mama Filipa. „Filip miał szansę na wyższą lokatę, pokazał, że stać go na więcej zajmując
w poszczególnych barażach pozycje między 6 a 11. Myślę, że gdyby wystartował w Finale A uplasowałby się w połowie tej stawki. Ale cóż… Taki jest ten sport. Wymagający zaangażowania, treningów, siły, a i tak zaskakujący pewnymi sytuacjami, na które często nie mamy wpływu”.

Pani Marto, Filipie, my również nie tracimy wiary i oczywiście,  że wszyscy trzymamy kciuki